Jak uwolnić się od nałogów – kilka prostych zasad

W obecnym, pędzącym naprzód świecie łatwo o popadnięcie w nałogi. Podstawą uwolnienia się od nich jest na początku uświadomienie sobie, że mamy szkodliwy nawyk, który sprawia, że nasze zdrowie lub samopoczucie na dłuższą metę pogarsza się. Bardzo często popadanie w nałóg zaczyna się od bagatelizowania, uznawania, że nie jest się uzależnionym. Świadome spojrzenie na temat prowadzi do wniosków, które są podstawą do zmiany nawyku.

Jedną z metod uwalniania się od złych nawyków jest tak zwany Scrooge pattern – czyli wizja przyszłości przy podtrzymaniu nałogu, lub po jego odrzuceniu. Nazwa tej techniki psychologicznej pochodzi od imienia bohatera „opowieści Wigilijnej” Ebenezera Scrooge’a, który otrzymał wizję tego, jak będzie wyglądało jego życie, jeśli nie pozbędzie się skąpstwa i egoizmu. Wystarczy wyobrazić sobie swoje życie za rok, 5 lat i więcej, zobaczyć co się zmieni w naszym wyglądzie, zachowaniu, jeśli podtrzymamy złe nawyki, a co jeśli je zmienimy i wybierzemy uwolnienie od nałogów.

Jak bardzo odmieni się nasze zdrowie – czy zostanie zrujnowane przez nałóg, czy może wrócimy do dawnej formy dzięki poprawie stylu życia i ograniczeniu używek.

Jak zmienią się kontakty z ludźmi?

Czy kłótnie o późne powroty do domu po alkoholowej imprezie nasilą się – czy ustaną?

Takie pytania warto sobie zadać, aby otrzymać obraz ponurej przyszłości z nałogiem i nowego, lepszego życia jako wolny od nałogów, szczęśliwy człowiek.

Odnajdź przyczynę Twojego nawyku

Podczas wychodzenia z nałogów warto zauważyć, że zachowania nawykowe, takie jak picie alkoholu, palenie czy objadanie się słodyczami są po to, aby zagłuszyć nasze prawdziwe potrzeby i chwilowo poprawić humor. Niestety, poddawanie się nałogowi to ulga na krótko, a złe myśli i podły nastrój wracają za zdwojoną siłą, podobnie jak chęć wyjścia „na dymka” lub wypicia kilku piw. Należy znaleźć podstawę nałogu-może to być niespełniona ambicja, samotność, stres lub znudzenie. Na każdy z tych problemów są lepsze metody niż wyniszczające zdrowie używki.

Aby dogłębnie zbadać problem i wykorzenić niszczące nawyki na długi czas, warto skorzystać z formy pomocy jaką jest life coaching. To osobiste konsultacje z trenerem o szerokim doświadczeniu w pracy z ludźmi, różniące się jednak od terapii. Takie spotkanie nie tylko pomaga uwolnić się od nałogu, ale zamienić złe nawyki na dobre, dostrzec korzyści płynące ze zmiany i czerpać realną radość z życia wolnego od używek, które tłumią negatywne emocje na krótko.

W procesie wychodzenia z nałogu dobrze jest wyobrażać sobie nowe, lepsze życie – pełne zalet które były nieosiągalne gdy w nim tkwiliśmy. Warto wizualizować pierwszą randkę bez konieczności ukrywania zapachu tytoniu z ust, albo niedzielny poranek bez tradycyjnego kaca. Po prostu docenić życie bez ogłupiających, a i nierzadko kosztownych nawyków, które nas wcześniej ograniczały.

Autor: Marek Olszak

Wyszukiwane frazy:

 • jak uwolnić się od alkoholu
 • jak się uwolnić od nałogu
 • jak uwolnic sie od uzywek
 • jak uwolnić się z nałogu
 • uwolnić od nałogu
 • Uwolnic sie od nalogu picia piwa
 • uwolnienia od nalogow
 • uwolnienie od nalogow
 • uwolnienie od nałogów

One thought on “Jak uwolnić się od nałogów – kilka prostych zasad”

 1. Magdalena pisze:

  Witam,

  Jesteśmy firmą, która chciałaby założyć fundację pokazującą jak ludzie z przeróżnymi problemami(od alkoholizmu po fobie, depresje) poradzili sobie z ich rozwiązaniem. Chcemy pokazać społeczeństwu, że z każdym problemem da się walczyć. Szukamy osób, które mogłyby podzielić się z nami swoimi historiami, przeżyciami, jak poradzili sobie z daną sytuacją, czy ułożyli sobie już życie na nowo(TO WAŻNE!). Chcemy jeździć po Polsce szukając takich ludzi, by dzieląc się swoimi historiami pomagali tym samym innym. Oferujemy oczywiście umowę o zachowaniu anonimowości podczas wywiadów bądź też nagrań.
  Dlatego, czy byłabyś zainteresowana chęcią podzielenia się z nami swoją historią? Jak ułożyłaś sobie życie po tym wszystkim.
  Zachęcam do kontaktu.

  Pozdrawiam,
  Magdalena Deptuch

  email: magdalena.deptuch110@gmail.com [wszystkie literki razem]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *